Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czy będzie podniesienie zasiłku dla bezrobotnych od 2018 roku?

1 marca 2017

Okazuje się, że rząd planuje podniesienie zasiłku dla bezrobotnych do 1000 złotych "najdalej od 2018 roku". Obecnie w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają analizy tego rozwiązania. Będzie to kosztowało około 500 mln złotych dodatkowych środków z Funduszu Pracy. Podstawowy zasiłek dla bezrobotnych wynosi 831,10 złotych przez pierwsze trzy miesiące oraz 652,6 zł przez kolejne miesiące. Zwykle zasiłek wypłacany jest przez 6 lub 12 miesięcy w zależności od stopy bezrobocia w danym regionie. Natomiast wysokość zasiłku zależy od stażu pracy – bezrobotni otrzymują 80, 100 lub 120 procent podstawowej kwoty zasiłku. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący zasiłku dla bezrobotnych. Przeczytaj go koniecznie!


Kiedy wejdzie w życie planowane podniesienie zasiłku dla bezrobotnych?

Zacznijmy od tego, że podwyższenie wysokości zasiłku dla bezrobotnych do połowy minimalnego wynagrodzenia, wynoszącego obecnie 2 tysiące złotych, zapowiedziała w minionym tygodniu premier Beata Szydło, która w ramach przeglądu pracy ministerstw spotkała się z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską. Natomiast przebywający w poniedziałek w Katowicach wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed poinformował, że nie jest jeszcze przesądzone, czy planowane podniesienie wysokości zasiłku wejdzie w życie jeszcze w tym roku, czy w przyszłym.

Plan poprawy skuteczności działań urzędów pracy

Trzeba przyznać, że zwiększenie kwoty zasiłku jest częścią planu poprawy skuteczności działań urzędów pracy. Otóż według wiceministra, po dotychczasowych działaniach rządu, takich jak podniesienie płacy minimalnej oraz wysokości stawki godzinowej, naturalne jest również podniesienie wysokości zasiłków. Otóż w ocenie wiceministra, zasiłek pobiera stosunkowo niewiele osób – uprawnienia do tego świadczenia ma – jak mówił – około 12 do 14 procent osób bezrobotnych, w zależności od regionu.

Podniesienie wysokości zasiłku wraz ze wzrostem płacy minimalnej

Spytany oto czy intencją resortu jest stworzenie mechanizmu automatycznego podnoszenie wysokości zasiłku wraz ze wzrostem płacy minimalnej (by zasiłek zawsze stanowił 50 procent płacy), Szwed ocenił, że nie jest to przesądzone, choć warte rozważenia. "W tej chwili to będzie 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, ale jeszcze nie jest przesądzone, czy będziemy chcieli to łączyć (…). Można zastanowić się nad takim mechanizmem, że jeżeli podnosilibyśmy płacę minimalną, to jednocześnie podnosimy i zasiłek - wtedy już nie trzeba byłoby robić powiedzmy co roku lub co kilka lat korekt" – wskazał Szwed. Teraz wysokość podstawowego zasiłku dla bezrobotnych wynosi 831,1 zł przez pierwsze trzy miesiące oraz 652,6 zł przez kolejne.